Święto bł. Angelo Paoli - Zakon OO. Karmelitów

Święto bł. Angelo Paoli

20 stycznia w naszym zakonie obchodziliśmy święto bł. Angelo Paoli, który za swoją piękną, choć cichą posługę wśród ludzi otrzymał tytuł „ojca ubogich”. Postawa Ojca Angelo odkrywa charakterystykę duchowości karmelitańskiej, która zaprasza do „Bożego ogrodu”, w którym każdy może odnaleźć swoje miejsce.

Angelo (Anioł) Paoli urodził się 1 września 1642 r. jako pierwsze z sześciorga dzieci w miejscowości Argigliano di Casola w Toskanii. Na chrzcie otrzymał imię Franciszek. Od najmłodszych lat odznaczał się wielką pobożnością, wrażliwością na ubogich oraz umiłowaniem liturgii i życia sakramentalnego. Wartościom tym pozostał wierny przez całe swoje życie.

W 1660 roku wstąpił do zakonu karmelitów dawnej obserwancji w Sienie i po siedmiu latach przyjął święcenia kapłańskie. Do 1687 r. posługiwał jako kapłan w różnych miejscach (Florencja, Pistoia, Siena), dając się poznać jako gorliwy kapłan i nauczyciel, a przede wszystkim - jako troskliwy opiekun biednych. Był słabego zdrowia i często musiał się leczyć. W marcu 1687 r., po długiej i pełnej przygód podróży, przybył na polecenie generała zakonu do Rzymu, gdzie pozostał już do końca życia. Miał z sobą jedynie brewiarz, trochę chleba i strój zakonny.

Przez 33 lata pobytu w Wiecznym Mieście troszczył się o materialne i duchowe potrzeby biednych, chorych, opuszczonych, samotnych, więźniów i ich rodziny. Pomimo swej pokory i unikania rozgłosu nawiązał kontakty z wieloma wpływowymi osobistościami kurialnymi, zawsze jednak po to, by lepiej służyć potrzebującym. Zaprzyjaźnił się z papieżem Klemensem XI, który dał mu środki na niektóre dzieła miłosierdzia. Z wdzięczności ustawił w Koloseum pierwsze w historii trzy krzyże, przed którymi jeszcze dzisiaj odprawiana jest Droga Krzyżowa. W ten sposób Anioł wyraził wielkie umiłowanie krzyża jako największego znaku miłości Bożej.

Zmarł 20 stycznia 1720 r. jako powszechnie szanowany ojciec ubogich, a jego pogrzeb - z udziałem kardynałów, biskupów, arystokracji i wielkiej rzeszy zwykłych ludzi - był wspaniałym hołdem złożonym mu w dowód wdzięczności. Beatyfikował go - na polecenie papieża Benedykta XVI - kard. Agostino Vallini w niedzielę Dobrego Pasterza, 25 kwietnia 2010 r.

Źródło: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-20e.php3

 

Strona internetowa w trakcie aktualizacji