Prowincjał elekt – o. Wiesław Strzelecki O.Carm.

W siedzibie Kurii Prowincjalnej w Krakowie odbyło się spotkanie Komisji Przygotowawczej Kapitułę Prowincjalną 2024 Zakonu Karmelitów w Polsce. Obecna sesja była o tyle ważna, że w jej trakcie otworzone zostały głosy na urząd prowincjała. Karmelici w Polsce po raz trzeci zagłosowali na najwyższy urząd prowincji drogą korespondencyjną. Obecne głosowanie było pierwszym głosowaniem kanonicznym, w którym wzięli udział trzej kandydaci.

Po zliczeniu głosów największą ich liczbę (i stanowiącą większość bezwzględną)  uzyskał o. dr Wiesław Strzelecki O.Carm., który będzie pełnił urząd prowincjała drugą kadencję.  Nowy prowincjał urodził się 15 lutego 1974 r w Toruniu.  Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2006 r. Świecenia kapłańskie przyjął 17 maja 2008 r. z rąk Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Ukończył specjalistyczne studia z zakresu teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 2015 r. pełnił urząd rektora seminarium karmelitów. Na Kapitule Prowincjalnej 2021 został wybrany Prowincjałem.

„Nowo” wybrany prowincjał elekt obejmie urząd po zatwierdzeniu przez Ojca Generała  na Kapitule Prowincjalnej 2024 ( 19 -24 maja) w Krakowie. Polska Prowincja Karmelitów pw. św. Józefa posiada 13 klasztorów i domów zakonnych ( dwa na Ukrainie ) Życie karmelitów jest szczególnie związane z kultem Maryi i naśladowaniem Proroka Eliasza w Jego zjednoczeniu z Bogiem na modlitwie. Karmelici mają pod opieką cztery sanktuaria maryjne: w Krakowie – sanktuarium słynącego cudami obrazu Matki Bożej Piaskowej, Pani Krakowa; w Oborach – sanktuarium Matki Bożej Bolesnej; w Woli Gułowskiej – sanktuarium Matki Bożej Żołnierzy Września; oraz w Pilźnie – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Ponadto w kościele w Gdańsku znajduje się koronowany wizerunek Matki Bożej Bołszowieckiej, przywieziony do Polski ze zniszczonego klasztoru karmelitów w Bołszowcach, oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Trembowli.

Facebook
Twitter