16 maja - Święty Szymon Stock, zakonnik
Jak wynika z najbardziej starożytnych „wiadomości”, Szymon Stock był przełożonym generalnym z Anglii, czczonym za świętość swojego życia, zmarłym około roku 1265 w Bordeaux, we Francji. Po jego śmierci pielgrzymi nawiedzający jego grób odnotowali wiele cudów, co w XIV wieku dało początek lokalnemu kultowi.
Mniej więcej w XV wieku w Holandii powstała legenda o pewnym „świętym Szymonie”, który miał mieć widzenie Matki Bożej, w której zjawiła się ona ze szkaplerzem przyrzekając: „To jest przywilej dla ciebie i dla twoich braci: jeśli ktoś umrze nosząc to, zostanie zbawiony”. W ciągu kilku lat dwa opowiadania połączono i Szymonowi Stockowi, generałowi, przypisano wizję Matki Bożej. Nowe opowiadanie opracowano wzbogacając o szczegóły biograficzne dotyczące życia Szymona, takie jak narodziny w Kent, w Anglii, życie pustelnicze w pniu drzewa oraz autorstwo hymnu Flos Carmeli (bardzo pięknego hymnu karmelitańskiego na cześć Matki Bożej, który znany był już od XIV wieku, a zatem przed powstaniem legendy).
Kult świętego Szymona Stocka i nabożeństwo szkaplerzne zyskały wielką popularność w XV i XVI wieku, a wielka liczba wiernych zapisała się do szkaplerza. W ciągu wieków malarze z całego świata tworzyli działa inspirowane opowiadaniem o wizji szkaplerza, a dzieła te znajdują się we wszystkich kościołach karmelitańskich. W wieku XVI kult świętego Szymona Stocka włączono do kalendarza liturgicznego całego Zakonu. Jego święto obchodzi się powszechnie 16 maja. Po Soborze Watykańskim II celebracja ta została usunięta z kalendarza liturgicznego, jednak ostatnio ponownie ją przywrócono.
Jakkolwiek historyczność wizji szkaplerza jest wątpliwa, sam szkaplerz pozostawał dla wszystkich karmelitów znakiem macierzyńskiej opieki Maryi i zobowiązania do pójścia za Jezusem, jak to czyniła Jego Matka, wzór doskonałości dla wszystkich Jego uczniów.