9 maja - Święty Jerzy Preca
Urodziła się na Malcie 12 lutego 1880 roku. Mieszkał w Valletcie, stolicy Malty, o kilka kroków od sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel. Jako dziecko, zgodnie ze zwyczajem epoki, Jerzy został włączony do rodzony karmelitańskiej przez nałożenie szkaplerza. Jeszcze w dzieciństwie czuł powołanie do kapłaństwa. Został wyświęcony na kapłana 22 grudnia 1906 roku.
W początkach 1907 roku młody ksiądz Jerzy dał początek swojej misji gromadząc wokół siebie niewielką grupę młodych dwudziestolatków, w których serca wpajał zasady moralne, bojaźń Bożą i świadomość nieskończonej miłości, jaką Pan żywi dla ludzi. Stanowili oni zalążek Towarzystwa Nauki Chrześcijańskiej, zwanego popularnie MUSEUM, od początkowych liter łacińskiego zdania „Magister, Utinam Sequatur Evangelium Universus Mundus” (Panie, spraw, aby cały świat podążał za ewangelią!). Dzieło księdza Jerzego polegało na wychowaniu religijnym dzieci, młodzieży męskiej i żeńskiej i młodych dorosłych dokonywanym przez odpowiednio przygotowanych świeckich. Centralną myślą jego duchowości i jego teologii było Wcielenie: „Verbum Dei caro factum est” (Słowo stało się ciałem). Słowa te uczynił mottem i znakiem wyróżniającym Towarzystwa i swojego życia.
W swoim życiu chrześcijańskim księdza Jerzego nie zadowalało minimum. Jako dziecko zawsze nosił szkaplerz, a jako dorosły postanowił mocniej zaangażować się w naśladowanie Dziewicy Maryi zostając tercjarzem karmelitańskim. Zapisał się 21 lipca 1918 roku i złożył śluby 26 września następnego roku. Przy swojej profesji przyjął imię Franciszek, jak błogosławiony karmelita Franciszek ze Sieny. Ksiądz Jerzy wybrał imię tego błogosławionego, ponieważ uważał się za wielkiego grzesznika… co jest znamienne dla wielu świętych. Czuł się w pełni członkiem rodziny karmelitańskiej do tego stopnia, że wielokrotnie w swoich pismach identyfikował się jako karmelita, używając swojego imienia tercjarskiego w miejsce własnego. W 1952 roku w uznaniu jego niezmordowanego szerzenia nabożeństwa do Matki Bożej z Góry Karmel ksiądz Jerzy został włączony do Zakonu Karmelitańskiego.
Zmarł w wieku 82 lat 26 lipca 1962 roku, jednak jego obecność i duchowy wpływ jest nadal odczuwalny niemal we wszystkich maltańskich rodzinach. Ksiądz Jerzy Preca jest świętym naszych czasów nie tyle dzięki nadzwyczajnym faktom, jakie wspomina się z jego życia, ale dzięki swojemu żywemu pomnikowi, jakim jest Towarzystwo MUSEUM, działające dziś w Europie, Oceanii, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Ksiądz Jerzy był godnym synem Karmelu, ale nie tylko dlatego, że był karmelitańskim tercjarzem czy nosił szkaplerz i głosił kazania o Matce Bożej, lecz przede wszystkim dlatego, że przeżył swoje życie w bliskości i jedności z Ojcem i w służbie braciom za przykładem Dziewicy Maryi. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 9 maja 2001 roku i kanonizowany 3 czerwca 2007 roku przez Benedykta XVI.