Zeznania Balbiny z Lubienieckich hrabiny Romerowej – nowa książka o. Prowincjała

Wiem, że Bogu wolno czynić, co się Mu podoba

Urodzoną w 1806 roku Balbinę z Lubienieckich Romerową od najmłodszych lat cechowała żarliwa religijność. Wszyscy spodziewali się, że złoży śluby zakonne, a ona sama również czuła, że tylko w służbie Bogu może znaleźć szczęście. Wytrwale pracowała nad sobą, stosując konsekwentnie dyscyplinę wewnętrzną, a jednocześnie szukała swojego powołania w świecie poprzez współpracę z łaską Bożą.

Odnalezione w Archiwum Karmelitów w Krakowie Zeznania – dotąd w całości niepublikowane – to autentyczne świadectwo wiary XIX-wiecznej mistyczki i zapis jej trudnej duchowej drogi. To także prawdziwy i szczery wewnętrzny portret kobiety wielkiej w swej dobroci, skromności i miłości do Boga. I choć dziś ad hoc określilibyśmy ją mianem dewotki czy histeryczki, to Balbina z Lubienieckich Romerowa wcale nie jest nam tak daleka mentalnie i duchowo… Bo przecież kto z nas nie marzy o życiu pięknym i szczęśliwym, o życiu w zgodzie z samym sobą i wbrew współczesnym modom?

Balbina z Lubienieckich Romerowa była bardzo mocno związana z naszym karmelitańskim Zakonem. Przynależała do Zakonu jako tercjarka nosząca Szkaplerz św., spowiednikiem Balbiny był o. Alfons Jakiel O.Carm. – przeor naszego klasztoru w Pilźnie, a jej siostrą była Joanna Lubieniecka – właścielka dóbr w Lipinach, które przekazała na rzecz Zakonu Karmelitanskego.  

Książka jest do nabycia: 

novaeres.pl

Facebook
Twitter