Źródła Karmelitańskie R. 2: 2024, nr 3
Minęło już sto pięćdziesiąt lat od narodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Lisieux, a ona ciągle zachwyca i pociąga ludzi do Boga. Jej pisma i życie inspirują i mają wpływ na wielu katolików i chrześcijan na całym świecie. Św. Teresa z Lisieux przybliża ludziom Boga, który jest Miłością. Odkrycia na nowo tej fundamentalnej prawdy wiary dokonała w czasach, gdy panowało powszechne przekonanie, że człowiek jest niegodny zbliżyć się do Boga, jak twierdzili „janseniści”. Teresa prowadzona przez Ducha Świętego nie uległa rygorystycznemu podejściu do Boga. Doświadczenie miłości własnego ojca Ludwika, lektura Pisma Świętego, osobista relacja z Bogiem doprowadziły ją do tego, co w wierze jest najważniejsze, czyli do miłości bezwarunkowej, na którą nie trzeba zasłużyć. „Bóg jest Miłością” (1 J 4, 20), a „miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego” (Rz 5, 5). Ta miłość nie jest zarezerwowana dla nielicznych, zachowujących doskonale całą doktrynę katolicką i prowadzących ascetyczne życie.
Niech nasze pismo choć w małej mierze przyczyni się do zgłębienia tego przesłania dla współczesnego człowieka. Życzę pięknej i owocnej lektury.
Mariusz Placek OCarm,
redaktor naczelny
Źródła Karmelitańskie R. 1: 2023, nr 2
Drodzy Przyjaciele Karmelu w Polsce, drugi numer „Źródeł Karmelitańskich” nie przypadkowo jest poświęcony Maryi, Matce Boga (Theotokos). Od początku pierwsi eremici na Górze Karmel byli blisko Niej, Jej zadedykowali kaplicę, w której gromadzili się codziennie rano na mszy świętej. Maryję obrali za swoją patronkę, nazwali Ją swoją Matką i Ozdobą Karmelu (Mater et Decor Carmeli). Matka Jezusa jest również naszą Matką wierzących prowadzącą do Chrystusa, dlatego pragniemy poznawać kim Ona jest i jak możemy pogłębiać naszą relację z Nią i nabożeństwo do Niej. Przeczytamy w tym numerze pisma o Maryi w bardzo wielu ujęciach i choć nie będzie to ujęcie całościowe, to jednak bardzo ubogacające. Każdy z autorów tekstów wnosi coś innego, pogłębiając naszą wiedzę i nabożeństwo do Matki Jezusa. Dlatego też bardzo dziękuję, w imieniu swoim i czytelników, wszystkim autorom za nadesłane teksty, które przyczyniają się do współtworzenia naszego czasopisma i szerzenia duchowości karmelitańskiej.
I tak w niniejszym numerze pisma, Maryja zostanie nam przedstawiona w różnych aspektach: teologicznym, historycznym, w ujęciu świętych, w sztuce oraz w praktyce duszpasterskiej karmelitańskich sanktuariów maryjnych w Polsce. Rok po kanonizacji Tytusa Brandsmy, przeczytamy drugą cześć jego życiorysu i dowiemy się jak rozumiał kim jest dla nas Matka Boga (Theotokos). Przeczytamy również o doświadczeniach św. Jana od Krzyża, jego relacji z Maryją i tego co napisał o Matce karmelu. W tę tematykę wprowadzi nas o. Jerzy Skawroń OCarm. Z teologią maryjną i cechami nabożeństwa maryjnego, odnowionego po Soborze Watykańskim II zapozna nas o. Wiesław Strzelecki OCarm, prezentując encyklikę św. Pawła VI Marialis Cultus. Następnie poznamy historię i teraźniejszość czterech sanktuariów maryjnych, prowadzonych przez karmelitów dawnej obserwy w Polsce: Sanktuarium Pani Krakowa na Piasku, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie, Sanktuarium Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej oraz Matki Bożej Bołoszowieckiej (Szkaplerznej) w Gdańsku w kościele pw. św. Katarzyny. W klimat modlitwy wprowadzi nas artykuł o. Andrzeja Gierczaka OCarm. Tak jak w poprzednim numerze „Źródeł Karmelitańskich”, tak i teraz historię karmelitów prowincji wielkopolskiej i teraźniejszość Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach przedstawi nam ks. Marcin Puziak. Przez całą zawiłość dokumentów kościelnych dotyczących początków karmelitów i ich związków z Maryją przeprowadzi nas br. Pat Mullins OCarm. Nabożeństwo maryjne w zakonie karmelitów i Arcybractwo Szkaplerzne w Krakowie na Piasku z historycznego punku widzenia ukaże nam Szymon Sułecki. Na zakończenie ks. Andrzej Witko przedstawi Maryję Niepokalanie Poczętą w malarstwie hiszpańskim oraz przebogatą historię nabożeństwa do Immakulaty w tym kraju.
Życzę owocnej lektury. Niech pozwoli ona zbliżyć się Państwu do Tej, która jest naszą Matką prowadzącą do Boga i Jego miłości. Niech Maryja Matka i Ozdoba Karmelu, Orędowniczka Szkaplerza Świętego wstawia się za nami i umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość.
Mariusz Placek OCarm
redaktor naczelny
Źródła Karmelitańskie R. 1: 2023, nr 1
Z wielką radością przekazujemy Naszym Przyjaciołom pierwszy numer czasopisma „Źródła Karmelitańskie”. Podejmujemy pracę wykonywaną przez kilka lat w ramach czasopisma „Famillia” i dziękujemy tym, którzy ją tworzyli. „Źródła” będą stanowiły kontynuację poprzedniego pisma, zawierając jednak nowe elementy. Naszym głównym celem jest umożliwienie czytelnikom poznania i zgłębiania „Duchowości Karmelitańskiej”, życia duchowego w ujęciu katolickim, a także historii zakonu. Na łamach naszego czasopisma mogą pojawiać się również inne tematy, takie jak kultura, sztuka czy zdrowie.
Duchowe bogactwo Zakonu Karmelitów, szczególnie dawnej obserwy, jest jeszcze mało znane w porównaniu z Karmelem reformy św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, czyli karmelitów bosych, dlatego wymaga popularyzacji.
Opatrzność podarowała nam, przy okazji wydania pierwszego numeru „Źródeł”, dwie postacie karmelitów dawnej obserwy: Św. Tytusa Brandsmę z Niderlandów i o. Wincentego Kruszewskiego. Chcemy podziękować Bogu za wielki dar, jakim jest dla Kościoła i dla naszego zakonu kanonizacja Tytusa Brandsmy. To właśnie nowego świętego Karmelu, jako wydawcę i dziennikarza, obraliśmy na patrona „Źródeł”. Dziękujemy Bogu także za o. Wincentego Kruszewskiego, za jego życie i wszelkie dobro, jakiego ludzie doświadczają za wstawiennictwem tego zmarłego w opinii świętości karmelity.
Cieszymy się ze współpracy naszego czasopisma z Karmelitańskim Instytutem Duchowości Brytanii i Irlandii (CIBI), który propagując Karmelitańską Duchowość pomoże lepiej nam ją poznać. Wielu naszych współbraci z Prowincji Polskiej podjęło z nami współpracę i wyraziło chęć pisania dla naszego czasopisma. Również ks. Marcin Puziak, znawca historii i dziedzictwa karmelitańskiego. Bardzo dziękuję współbraciom, wszystkim autorom tekstów i osobom pomagającym nam w różny sposób.
Wydanie pierwszego numeru „Źródeł” zbiegło się niestety z niedawną i zupełnie niespodziewaną śmiercią o. Kazimierza Fryzła, redemptorysty, autora tekstu o Sakramencie Pojednania. Służył on radą i doświadczeniem w początkowym okresie tworzenia pisma. Ojcze, odpoczywaj w pokoju!
Mamy świadomość, że pismo dopiero zaczyna się tworzyć, nie posiada jeszcze odpowiedniej struktury redakcji itp. W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Ze swej strony zrobimy wszystko, żeby Państwo – Przyjaciele Karmelu, jak ośmielamy się Was nazywać, otrzymywali ciekawe artykuły na temat duchowości, życia religijnego czy historii. Mamy też nadzieję, że będą one pomocne w rozwoju Waszego chrześcijańskiego życia.
Tego sobie i Państwu życzę z całego serca, zapewniając o modlitwie i również prosząc o modlitwę.
Prosimy również o pisanie do nas swoich uwag i pytań. Postaramy się na nie odpowiadać, w miarę możliwości indywidualnie lub na łamach czasopisma.
Życzę dobrej lektury i owocnego czerpania ze „Źródeł karmelitańskich”.
Mariusz Placek OCarm
redaktor naczelny