Poświęcenie pomnika Pamięci Narodowej w Oborach
Data publikacji: poniedziałek, 06-11-2023
Bp Mirosław Milewski poświęcił w Oborach (w diecezji płockiej) Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Powstał on z inicjatywy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej oraz Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. – Czy w obliczu licznych wojen, zwłaszcza za wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie, gdzie giną tysiące niewinnych ludzi, potrafimy Bogu dziękować za dar pokoju i dar wolności? – zapytał wiernych biskup pomocniczy.
– Zachwyca fenomen patriotycznego ducha, który trwa od wieków w mieszkańcach Ziemi Dobrzyńskiej. Została ona boleśnie naznaczona męczeństwem na przykład w czasie II wojny światowej, gdy tutejszą ludność Niemcy postanowili zgładzić w ramach nieludzkiej Intelligenzaktion, czyli „akcji inteligencja”. To był diabelski zamiar, aby najpierw pozbyć się polskiej elity – powiedział bp Milewski w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Zaznaczył, że obecnie Polacy żyją w wolnej Polsce: – Czy jednak jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za ten szczodry dar? Czy w obliczu licznych wojen wokół, zwłaszcza tych za wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie, gdzie giną tysiące niewinnych ludzi, potrafimy Bogu dziękować za dar pokoju i dar wolności? W jakimś sensie tak – przecież Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej jest tego dowodem – stwierdził duchowny.
Podkreślił, że uroczystość w Oborach powinna uwrażliwić na sprawy społeczne i narodowe, ożywić pamięć o wielu pokoleniach Polaków, którym na sercu leżało dobro Ojczyzny. Powinna też uświadomić, z jak wielkiego dorobku przeszłości korzystają współcześni. Nie wolno zmarnować tego ogromnego dziedzictwa, ono pomoże budować przyszłość.
– Miłość Ojczyzny to odpowiedzialność za jej obecny kształt. Nikt nie jest z niej zwolniony. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w ojczystym domu. Trzeba o niego dbać i właściwie używać, myśląc o dobru wspólnym, a nie tylko o własnym, nieraz egoistycznym celu – głosił kaznodzieja.
Bp Milewski powiedział też, że wiele Polek i wielu Polaków kocha swoją Ojczyznę, trzeba jednak wciąż tej miłości się uczyć. Trzeba też uczyć się miłości braterskiej – do siebie nawzajem. Prawdziwy uczeń Jezusa, wedle opisu ewangelisty Mateusza (Mt 23,1-12), to ten, kto ma jednego Mistrza – Jezusa, kto nie wywyższa się, lecz chętnie służy innym, kto bliźnich traktuje jak swoich braci. Tacy właśnie byli Polacy, którym zadedykowano pomnik w Oborach.
Po Mszy św. bp Milewski dokonał poświęcenia Pomnika Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pomnik powstał z inicjatywy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej oraz Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. Pomnik powstał na „starym” cmentarzu, na wzgórzu zwanym „Kalwarią”, przyległym do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Znajduje się tam kaplica Krzyża Świętego i kaplica grobowa pw. św. Antoniego, dwie piętrowe katakumby oraz groby osób zasłużonych dla Ziemi Dobrzyńskiej i Ojczyzny.
Na pomniku wygrawerowano nazwy miejsc gdzie walczyli, polegli, byli więzieni mieszkańcy Ziemi Dobrzyńskiej, znajdujące się na terenie Polski i rozsiane po świecie, łącznie 38 miejsc, w tym Brodnica, Charków, Dachau, Katyń, Lasek Rusinowski, Lasy Karnkowskie, Monte Cassino, Rak k. Skrwilna, Rypin, Somosierra, Ugoszcz. Na zwieńczeniu pomnika – obelisku znajduje się orzeł, na jego ścianach widnieją herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych.
Elementem pomnika jest też urna, w której umieszczono ziemię z pól bitewnych i innych miejsc związanych z Ziemią Dobrzyńską i jej mieszkańcami. Ziemia została zebrana przez członków i przyjaciół Bractwa w Polsce i w Europie.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło z udziałem władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, parlamentarzystów i społeczeństwa, przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej Garnizonu Toruń i Orkiestry Wojskowej. Wysłuchali oni także okolicznościowej konferencji wygłoszonej przez historyka prof. dr hab. Mirosława Krajewskiego.













































Pozostałe aktualności
sobota 19.04.2025
czwartek 17.04.2025
wtorek 15.04.2025
środa 09.04.2025
poniedziałek 07.04.2025
sobota 05.04.2025
czwartek 03.04.2025
środa 02.04.2025
wtorek 01.04.2025
czwartek 27.03.2025
wtorek 25.03.2025
poniedziałek 24.03.2025
czwartek 20.03.2025
środa 19.03.2025
wtorek 18.03.2025