Święty Józef a Zakon karmelitański
Data publikacji: sobota, 18-03-2023
Według pewnej średniowiecznej legendy Święta Rodzina od czasu do czasu odwiedzała i rozmawiała z pustelnikami, którzy mieszkali w pobliżu studni Eliasza na górze Karmel. Zgodnie z mentalnością epoki potwierdzało to istnienie szczególnej więzi między karmelitami i Świętą Rodziną.
Średniowiecze minęło, a duchowe relacje mężczyzn i kobiet należących do Zakonu trwają do dzisiaj łącząc nabożeństwo do Maryi Dziewicy z nabożeństwem do tego, który dla niej i dla Jezusa poświęcał się przez pracę i przez milczenie całego swojego życia. Zrodziły się w ten sposób, w harmonijnej kontemplacji, trzy wielkie miłości: do Jezusa, do Maryi i do Józefa.
W Józefie, cieśli z Nazaretu, ludzie znajdowali wzór dla własnego życia kontemplacyjnego i czynnego. Nabożeństwo do Józefa rozkwitło i był on przyzywany jako „opiekun i patron” Zakonu. W Europie, w XIII i XIV wieku, karmelici, franciszkanie i słudzy Maryi rozpowszechnili nabożeństwo do świętego Józefa. Liturgiczne święto świętego Józefa pojawia się w drugiej połowie XV wieku z osobnym, własnym oficjum.
Belgijski karmelita Arnold Bostius odnotował to uroczyste nabożeństwo do świętego Józefa w 1479 roku. Pisał on:
„Obchodzimy jeszcze uroczystość świętego Józefa, czystego i prawego, stróża przedwiecznego Boga, zapobiegliwego i pracowitego przybranego ojca, umiłowanego oblubieńca Maryi, najwierniejszego świadka i stróża jej dziewictwa. Podobnie jak jego dziewicza małżonka, doskonały we wszystkich cnotach, gorliwie troszczył się on o zbawienie wszystkich” (De Patronatu BVM, nr 1694).
Oficjum ku czci świętego Józefa było drukowane w Brewiarzu wydawanym w Brukseli począwszy do 1480 roku, podczas gdy własna msza święta znajduje się w mszałach wydawanych po roku 1500. Jakość czytań i hymnów uważana jest za wymowne świadectwo zapału, ż jakim karmelici czcili świętego Józefa w tamtym okresie. Kapituła generalna karmelitów w roku 1680 jednogłośnie wybrała świętego Józefa na pierwszego opiekuna Zakonu.
Święto to zostało zniesione dla Kościoła powszechnego przez reformę kalendarza liturgicznego dokonaną po Soborze Watykańskim II. Jednak zarówno karmelici jak i karmelici bosi uzyskali pozwolenie na dodanie zwrotu „Opiekun naszego Zakonu” do tytułu święta w dniu 19 marca.
Od XVII wieku do dziś liczne kościoły i klasztory karmelitańskie poświęcone zostały świętemu Józefowi. Zasługę owego rozpowszechnienia nabożeństwa do świętego Józefa należy przypisać przede wszystkim świętej Teresie od Jezusa, której żarliwe słowa o świętym Józefie są dobrze znane:
„I obrałam sobie za adwokata i patrona chwalebnego świętego Józefa (...). Widziałam jasno, że zarówno w tej potrzebie, jak i w innych, większych, [dotyczących] czci i zagubienia duszy, ten ojciec i patron mój wyprowadził mnie o wiele lepiej, niż ja umiałam prosić (…). Gdybym miała ku temu upoważnienie, chętnie opisałabym ze wszystkimi szczegółami łaski, przez tego chwalebnego Świętego mnie i innym uczynione” (Księga życia, VI, 6-8).
Spośród siedemnastu domów zakonnych założonych przez Teresę dwanaście zostało poświęconych świętemu Józefowi.
Także św. Teresa z Lisieux miała wielkie nabożeństwo do świętego Józefa:
„Prosiłam świętego Józefa, aby czuwał nade mną; od dzieciństwa miałam do niego nabożeństwo, które stapaiało się z miłością do Matki Bożej (…). Byłam tak dobrze chroniona, że wydawało mi się rzeczą niemożliwą bać się” (Rękopis A, 158; tłumaczenie własne).
Obok wpływu świętego Józefa na życie i pobożność Zakonu istnieją także pisma teologa Andrzeja Horukena z 1452 roku, a także niewiarygodna poezja Battisty Mantovano w „Fastorum Libri XII” oraz „Parthenice I”. Od XVI do XVIII wieku nie brak wybitnych kaznodziejów i pisarzy, którzy pochylają się nad znaczeniem postaci świętego Józefa. W 1723 roku Raffaello Bavaro opublikował „Życie świętego Józefa”. Dzieło to wywarło duży wpływ na nabożeństwo do świętego Józefa w epoce nowożytnej w klasztorach i domach Zakonu.
(z Dizionario Carmelitano, “Józef, święty”)
ilustracja: Jerg Ratgeb, Ucieczka do Egiptu, 1515-1521. Malowidło ścienne z karmelitańskiego klasztoru z Frankfurtu nad Menem.
Pozostałe aktualności
wtorek 25.03.2025
poniedziałek 24.03.2025
czwartek 20.03.2025
środa 19.03.2025
wtorek 18.03.2025
poniedziałek 17.03.2025
niedziela 16.03.2025
piątek 14.03.2025
czwartek 13.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
niedziela 09.03.2025
wtorek 04.03.2025
niedziela 02.03.2025