Uroczystość Najświętszego Oblicza Pana Jezusa
Data publikacji: piątek, 28-02-2025
Każdego roku w piątek przed Środą Popielcową Kościół obchodzi Uroczystość Najświętszego Oblicza Pana Jezusa.
W XIX wieku zachętę do uczczenia Swego Najświętszego Oblicza Pan Jezus skierował do francuskiej karmelitanki z Tours, siostry Marii od św. Piotra. Zwracając się do niej, Syn Boży wyraził życzenie, by wierni w wynagradzaniu Mu występków przeciwko trzem pierwszym przykazaniom Bożym naśladowali św. Weronikę.
Spełnieniem woli Zbawiciela zajęło się bractwo, które powstało wkrótce w Tours z inicjatywy powiernika s. Marii, Leona Duponta. Jego członkowie modlili się przed wizerunkiem Chrystusa skopiowanym z przechowywanej od VIII wieku w rzymskiej Bazylice św. Piotra relikwii chusty św. Weroniki. W styczniu 1849 roku wystawione na widok publiczny płótno zajaśniało nadzwyczajnym światłem, a wyblakły portret Chrystusa stał się wyrazisty. Dwie ze sporządzonych wówczas jego kopii otrzymał Leon Dupont.
Wiadomość o objawieniach udzielonych siostrze Marii od św. Piotra dotarła do Karmelu w Lisieux za pośrednictwem jednej z jego założycielek, Matki Genowefy od św. Teresy, która korespondowała z Karmelem w Tours. W 1847 r. Matka Genowefa uzyskała pozwolenie na powieszenie kopii Chusty Weroniki w kaplicy Karmelu i to ona wprowadziła to nabożeństwo do wspólnoty.
Dom Leo Duponta stał się miejscem pielgrzymkowym. Po jego śmierci w 1876 r. został zakupiony przez wspólnotę, a w salonie otwarto publiczne oratorium. Dziewięć lat później papież Leon XIII ustanowił Arcybractwo Świętego Oblicza „nie tylko dla Francji, ale dla całego świata!” wypełniając w ten sposób misję Siostry Marii od św. Piotra.
Znamy św. Teresę od Dzieciątka Jezus, jednak nie wszyscy wiemy, że miała podwójne imię zakonne: Teresa od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza. Jej szczególne nabożeństwo do Świętego Oblicza zaczęło się kiedy ojciec zapisał ją wraz z trzema siostrami do Bractwa Świętego Oblicza. Zachowało się świadectwo zapisu św. Tereski do Bractwa Świętego Oblicza z Tours, z 26 kwietnia 1885 r. Przez całe życie zakonne była wielką czcicielką Jezusowego Oblicza, na swój dziecięcy sposób. W jej zapiskach spotykamy wiele tekstów odnoszących się do kultu Bożego Oblicza. Uzdolniona plastycznie, namalowała nawet Święte Oblicze na kawałku płótna i umieściła je w altanie, w karmelitańskim ogrodzie, gdzie często oddawała się Jego kontemplacji.
W krakowskiej Bazylice oo. Karmelitów, przy bocznym ołtarzu poświęconym św. Józefowi znajduje się niewielki relikwiarz z wizerunkiem Najświętszego Oblicza Pana Jezusa. Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkowo, a jego pojawienie się można przypisywać obecności karmelitów hiszpańskich w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Najprawdopodobniej relikwiarz trafił na ołtarz boczny podczas remontu Bazyliki przeprowadzonego staraniem prowincjała o. Elizeusza Sancheza Paredesa.
O uwielbione Oblicze Jezusa, jedyna piękności, która zachwyca moje serce, racz wyryć we mnie Boskie Swe podobieństwo, abyś, patrząc na duszą Swej małej Oblubienicy, samo siebie oglądać mogło. O mój umiłowany! Dla Twej miłości zgadzam się nie widzieć tu na ziemi słodyczy Twego spojrzenia, nie czuć na swym czole niewysłowionego pocałunku Twego, ale błagam Cię, ogarnij mnie płomieniem Twej miłości, aby mnie prędko strawił i przywiódł wkrótce do Ciebie. Amen.
Modlitwa ułożona przez św. Tereskę zaczerpnięta z wydania częstochowskiego Niedzieli 12/2006 KLIKNIJ TUTAJ
Pozostałe aktualności
wtorek 25.03.2025
poniedziałek 24.03.2025
czwartek 20.03.2025
środa 19.03.2025
wtorek 18.03.2025
poniedziałek 17.03.2025
niedziela 16.03.2025
piątek 14.03.2025
czwartek 13.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
niedziela 09.03.2025
wtorek 04.03.2025
niedziela 02.03.2025