Uzyskaj odpust, weź udział w Gorzkich Żalach
Data publikacji: niedziela, 09-03-2025
Gorzkie Żale to popularne wielkopostne nabożeństwo, zawierające zbiór pieśni o męce Pańskiej, połączone z kazaniem pasyjnym i wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nazwa pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie. Nabożeństwo powstało na początku XVIII wieku w Warszawie, zostało napisane w języku polskim, co w XVIII wieku było prawdziwą nowością - większość nabożeństw odprawiano wtedy po łacinie. Jego twórcą był ksiądz Wawrzyniec Stanisław Benik, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Pierwszy raz odprawiono je w 1707 roku, a w 2007 roku obchodzony był jubileusz 300 lecia powstania. Opiera się na strukturze dawnej Jutrzni, czyli porannej modlitwy wchodzącej w skład Liturgii Godzin (inaczej Brewiarz). Zawiera następujące elementy: rozpoczyna się tzw. „Pobudką” [Zachętą], po której następuje wzbudzenie intencji [czytanie], a następnie wykonywane są śpiewy, tzn.: „Hymn”, „Lament duszy nad cierpiącym Jezusem” i „Rozmowa duszy z Matką Bolesną”, a całość nabożeństwa kończy antyfona: „Któryś za nas cierpiał rany”. Całość podzielona jest na trzy wersje cykliczne, które prezentują kolejno obraz Męki Pańskiej w poszczególnych etapach jej przebiegu. Nabożeństwo powstało początkowo dla Bractwa św. Rocha, które zajmowało się modlitwą, opieką nad chorymi (zwłaszcza na choroby zakaźne) i grzebaniem zmarłych. Z biegiem czasu rozpowszechniło się na całą Warszawę i Polskę. Przetłumaczone na inne języki, jednak nigdzie nie zdobyło takiej popularności, jak w Polsce.
Celem Gorzkich Żali jest nie tylko wprowadzenie w wydarzenia sprzed 2000 lat, ale także skłonienie uczestników nabożeństwa do refleksji nad przemijaniem, sensem cierpienia w życiu, sprawami ostatecznymi oraz utożsamianiem się z cierpiącym za nas Chrystusem, co jest wyrazem miłości i wdzięczności za tak wielki dar, jakim była Jego śmierć i Zmartwychwstanie.
Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w jakimkolwiek kościele lub kaplicy na terenie Polski wierny zyskuje odpust zupełny raz w tygodniu (w dowolny dzień) w okresie Wielkiego Postu
PENITENCJARIA APOSTOLSKA udziela chętnie odpustu zupełnego, który mogą uzyskać wszyscy wierni jeden raz w ciągu każdego tygodnia Wielkiego Postu, o ile wezmą pobożny udział w nabożeństwie zwanym „Gorzkie żale” w jakimkolwiek kościele na terenie Polski, po odbyciu spowiedzi św. i przyjęciu Komunii św. oraz odmówieniu w intencji Ojca Świętego jednego „Ojcze nasz” i „Zdrowaś” względnie też jakiejkolwiek innej modlitwy według własnego uznania. Poza tym rozciąga się prawomocność powyższego indultu w miarę potrzeby, na czas miniony od dnia 1 grudnia 1955 r. aż do obecnej chwili. Powyższy indult posiada wieczystą ważność, bez ogłoszenia odrębnego Listu Apostolskiego w formie skróconej. Bez względu na wszelkie przeciwne przepisy.
+ Józef Kard. Ferretto Penitencjarz Większy
(Wykaz Odpustów wydanie 4 bis z 2004 r. WO s. 98-99)
Udział w nabożeństwie "Gorzkich Żali" nie jest obowiązkowy pod karą grzechu, jednak do uzyskania odpustu konieczny. Należy pamiętać, że nie wystarczy wyłącznie prywatne odmówienie "Gorzkich Żali", nawet w kościele - należy wziąć udział w pełnym nabożeństwie odprawianym w kościele lub kaplicy.
Więcej o tym czym są odpusty i jakie jeszcze pobożny chrześcijanin może uzyskać dla darowania wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy można przeczytać klikając KLIKNIJ TUTAJ
Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich żali do naszych kościołów
Pozostałe aktualności
wtorek 25.03.2025
poniedziałek 24.03.2025
czwartek 20.03.2025
środa 19.03.2025
wtorek 18.03.2025
poniedziałek 17.03.2025
niedziela 16.03.2025
piątek 14.03.2025
czwartek 13.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
wtorek 04.03.2025
niedziela 02.03.2025