Źródła Karmelitańskie
Data publikacji: niedziela, 07-01-2024
Drodzy Przyjaciele Karmelu w Polsce, drugi numer „Źródeł Karmelitańskich” nie przypadkowo jest poświęcony Maryi, Matce Boga (Theotokos). Od początku pierwsi eremici na Górze Karmel byli blisko Niej, Jej zadedykowali kaplicę, w której gromadzili się codziennie rano na mszy świętej. Maryję obrali za swoją patronkę, nazwali Ją swoją Matką i Ozdobą Karmelu (Mater et Decor Carmeli). Matka Jezusa jest również naszą Matką wierzących prowadzącą do Chrystusa, dlatego pragniemy poznawać kim Ona jest i jak możemy pogłębiać naszą relację z Nią i nabożeństwo do Niej. Przeczytamy w tym numerze pisma o Maryi w bardzo wielu ujęciach i choć nie będzie to ujęcie całościowe, to jednak bardzo ubogacające. Każdy z autorów tekstów wnosi coś innego, pogłębiając naszą wiedzę i nabożeństwo do Matki Jezusa. Dlatego też bardzo dziękuję, w imieniu swoim i czytelników, wszystkim autorom za nadesłane teksty, które przyczyniają się do współtworzenia naszego czasopisma i szerzenia duchowości karmelitańskiej.
I tak w niniejszym numerze pisma, Maryja zostanie nam przedstawiona w różnych aspektach: teologicznym, historycznym, w ujęciu świętych, w sztuce oraz w praktyce duszpasterskiej karmelitańskich sanktuariów maryjnych w Polsce. Rok po kanonizacji Tytusa Brandsmy, przeczytamy drugą cześć jego życiorysu i dowiemy się jak rozumiał kim jest dla nas Matka Boga (Theotokos). Przeczytamy również o doświadczeniach św. Jana od Krzyża, jego relacji z Maryją i tego co napisał o Matce karmelu. W tę tematykę wprowadzi nas o. Jerzy Skawroń OCarm. Z teologią maryjną i cechami nabożeństwa maryjnego, odnowionego po Soborze Watykańskim II zapozna nas o. Wiesław Strzelecki OCarm, prezentując encyklikę św. Pawła VI Marialis Cultus. Następnie poznamy historię i teraźniejszość czterech sanktuariów maryjnych, prowadzonych przez karmelitów dawnej obserwy w Polsce: Sanktuarium Pani Krakowa na Piasku, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie, Sanktuarium Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej oraz Matki Bożej Bołoszowieckiej (Szkaplerznej) w Gdańsku w kościele pw. św. Katarzyny. W klimat modlitwy wprowadzi nas artykuł o. Andrzeja Gierczaka OCarm. Tak jak w poprzednim numerze „Źródeł Karmelitańskich”, tak i teraz historię karmelitów prowincji wielkopolskiej i teraźniejszość Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach przedstawi nam ks. Marcin Puziak. Przez całą zawiłość dokumentów kościelnych dotyczących początków karmelitów i ich związków z Maryją przeprowadzi nas br. Pat Mullins OCarm. Nabożeństwo maryjne w zakonie karmelitów i Arcybractwo Szkaplerzne w Krakowie na Piasku z historycznego punku widzenia ukaże nam Szymon Sułecki. Na zakończenie ks. Andrzej Witko przedstawi Maryję Niepokalanie Poczętą w malarstwie hiszpańskim oraz przebogatą historię nabożeństwa do Immakulaty w tym kraju.
Życzę owocnej lektury. Niech pozwoli ona zbliżyć się Państwu do Tej, która jest naszą Matką prowadzącą do Boga i Jego miłości. Niech Maryja Matka i Ozdoba Karmelu, Orędowniczka Szkaplerza Świętego wstawia się za nami i umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość.
Mariusz Placek OCarm
redaktor naczelny
Pozostałe aktualności
wtorek 25.03.2025
poniedziałek 24.03.2025
czwartek 20.03.2025
środa 19.03.2025
wtorek 18.03.2025
poniedziałek 17.03.2025
niedziela 16.03.2025
piątek 14.03.2025
czwartek 13.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
poniedziałek 10.03.2025
niedziela 09.03.2025
wtorek 04.03.2025
niedziela 02.03.2025