Formacyjne spotkanie profesów wieczystych

W dniach 17-20 kwietnia br., w ramach zjazdu formacyjnego bracia z różnych klasztorów, spotkali się w Poznaniu, gdzie gościli w Domu zakonnym Ojców Oblatów. Tutaj też przeżywali wspólne rekolekcje, które poprowadził o. Bartosz Madejski OMI – wikariusz prowincjalny.

Rekolekcje były okazją do pochylenia się nad odczytaniem własnego charyzmatu, który każdy z nas realizuje w ramach tej pełni, który posiada cały nasz Zakon.

O. Bartosz  zachęcał do życia według naszego charyzmatu „gdyż zmęczenie spowodowane jest stratami energii, gdy żyjemy poza charyzmatem. Charyzmat,– to styl życia, który odkrywamy w sercu – styl, dzięki któremu stajemy się sobą, styl który uszczęśliwia. W każdej sytuacji nawet największego zniewolenia”, mówił o. Bartosz, powołując się na fragmenty z Dziejów Apostolskich, o uwięzieniu Apostołów. „Bóg dzięki naszej wierności i modlitwie, wyprowadzi nas i uwolni z kajdan. Maryja zaś, której przykład wzrastania w wierze otrzymaliśmy, w każdym naszym napięciu, lęku i niepewności, ale przy naszym jednoczesnym TAK w tym wezwaniu Ona powiększy naszą wiarę” – zapewniał rekolekcjonista.

W środę  udaliśmy  się  do pokarmelitańskiego kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu. To właśnie w tym miejscu według podań zostały odnalezione Trzy Hostie, po profanacji w 1399 r. W tym miejscu powstał gotycki kościół pw. Bożego Ciała wraz z klasztorem karmelitów, fundacji króla Władysława Jagiełły z 1406 roku. Właśnie tu wspólnie sprawowaliśmy Eucharystię, oraz wysłuchaliśmy miejscowego Proboszcza, który mówił o historii tego miejsca i kulcie eucharystycznym w tym wyjątkowym miejscu.

Po wspólnej modlitwie nawiedziliśmy również sanktuarium  Najświętszej Krwi Chrystusa. To miejsce w którym ze sprofanowanych Hostii trysnęła krew . Miejsce to, dzięki usilnym staraniu karmelitów , zostało uczczone wybudowaniem barokowego kościoła na miejscu ówczesnej kamienicy i tutaj miejscowy kustosz przekazał wiedzę o tym miejscu i żywym kulcie.

W czwartek po Mszy Świętej i śniadaniu, ubogaceni duchowo ale i przykładem życia, otwartego i radosnego Ojców Oblatów, wróciliśmy do naszych wspólnot.

o. Andrzej Gierczak O.Carm.

Facebook
Twitter