Święty Tytus Brandsma patronem dziennikarzy?

Według ostatniego numeru Ameriki, miesięcznika wydawanego przez amerykańskich jezuitów, papież Franciszek wyraził „pełne poparcie” dla ogłoszenia św. Tytusa Brandsmy „patronem dziennikarzy”. Oświadczenia papieża było odpowiedzią na prośbę pana Van Lierde i trzech dziennikarzy holenderskich wyrażoną w czasie wywiadu z Franciszkiem. 15 maja Kościół obchodzić będzie pierwszą rocznicę kanonizacji Tytusa przez papieża Franciszka na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Prasowe Zakonu, która odbyła się kilka dni przed kanonizacją, pewien dziennikarz holenderski poprosił o. Generała Naszego Zakonu –  o. Míceála O’Neilla, o poparcie dla starań o nominowanie Tytusa Brandsmy patronem dziennikarzy. Przedstawił generałowi list skierowany do papieża Franciszka przez dziennikarzy katolickich akredytowanych w Watykanie.

List ukazuje przyczyny, dla których dopiero co kanonizowany święty Tytus powinien zostać określony jako patron dziennikarzy.  W liście czytamy między innymi, że „będziesz kanonizował człowieka, który ucieleśniał te najważniejsze dziennikarskie wartości  aż do dnia swojej śmierci…”. Dziennikarze pamiętają napomnienie papieża Franciszka z 2018 roku, które wzywało ich, by „promowali dziennikarstwo pokoju”, „dziennikarstwo, które byłoby prawdomówne, opierało się fałszowi, retorycznym sloganom i sensacyjnym nagłówkom. Dziennikarstwo tworzone przez ludzi dla ludzi, dziennikarstwo w służbie wszystkim, (…) dziennikarstwo zaangażowane we wskazanie alternatywy dla eskalacji wrzasku i przemowy słownej”.

 Dalej w swoim liście dziennikarze piszą, że uważają świętego Tytusa za przyjaciela i obrońcę całego zawodu dziennikarza, wręcz za patrona dziennikarstwa.

Emmanuel Van Lierde jest byłym redaktorem Tertio, belgijskiego tygodnika chrześcijańskiego. Papież udzielił wywiadu 19 grudnia 2022 roku, dwa dni po swoich osiemdziesiątych szóstych urodzinach i dzień wygranej Argentyny w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Tekst wywiadu ukaże się po holendersku w napisanej przez Van Lierde’go książce opowiadającej o dziesięciu latach pontyfikatu Franciszka. Książka ta nosi tytuł: „Paus  Franciscus: De conservatieve revolutionair” (Papież Franciszek: konserwatywny rewolucjonista). Zostanie także opublikowany w tygodniku Tertio.

Facebook
Twitter