Wspomnienie św. Tytusa Brandsmy

„Niech nasze serca zapłoną, wypełniając się całkowicie Sercem Jezusa. <<Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami>> – czy nasze pragnienie jest podobne? My wstrzymujemy się, gdy On podaje nam kielich swojej męki. Tak jest nam trudno pogodzić się z cierpieniem, że radość z cierpienia uważamy za bohaterstwo, zaś pragnienie i tęsknotę za krzyżem i cierpieniem – za rzecz niemożliwą. Według świata pragnienie cierpienia jest głupotą. Nie tak uczył św. Jan od Krzyża. Czy my też tak myślimy? Gdzie jest ofiara z nas samych, którą każdego dnia winniśmy dołączać do ofiary składanej przez Kościół, a którą jest sam Jezus?

On poszedł do Jerozolimy, by ofiarować się na krzyżu. O, jak bardzo pragnąłbym, byśmy każdego dnia coraz lepiej rozumieli i realizowali wartości, które Bóg ukrył w cierpieniu”.

Z pism św. Tytusa Brandsmy O.Carm

27 lipca Karmel wspomina z dumą świętego kanonizowanego w ubiegłym roku przez papieża Franciszka.

Św. Tytus Brandsma, holenderski karmelita, kapłan, dziennikarz, współtwórca, wykładowca i rektor Uniwersytetu Katolickiego w Nijmegen, niestrudzony obrońca niewinnych, męczennik nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, mistyk XX-wiecznego Karmelu jest dla nas wzorem karmelity „naszych czasów”.

Zanurzony w Bogu, oddany Mu bez reszty, trwający na modlitwie i jednocześnie zaangażowany w życie świata, nauczający, głoszący liczne kazania, konferencje naukowe i duchowe, realizował powołanie „podwójnego ducha Eliasza”.

Zainteresowanych życiorysem świętego zapraszamy na stronę:

Facebook
Twitter